Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na ogrodzenie Winylowe z Gniewna na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też siekać na sześciany o równych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na balustrady z PCV na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek stawia się z skał różnorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych kształtach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z PCV z Świętochłowic z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar